A Dr. Nagy Balázs vezette expedíció nem csupán az Atacama Régió legnagyobb magassági szintjein (és a Föld általuk beműszerezett legmagasabb hegyén) dolgozott, de idén először lehetőségük nyílt eddigi kutatási eredményeiket a legmagasabb régiós kormányzati szinten be is mutatni. Miguel Vargas Correa, az Atacama Régió kormányzója és a kabinet tagjai számára az expedíciót követően, a régió központjában, Copiapó városban tartottak megbeszélést a kutatók és a politikusok a jövőbeni együttműködési lehetőségekről. A helyi vezetés által stratégiai kérdésként tekintett kutatási eredmények magyarázata: ez a Föld legszárazabb lakott területe, a magyar kutatók pedig a magashegyi vízjelenlétet változásait vizsgálják.
Sikeres adatvadászat
A kutatók a 4200 m-től 6893 m-ig 7 magassági szintben működő, évek óta folyamatosan dolgozó mérőműszereiket sikeresen kiolvasták és az adatokat továbbították Magyarországra, elemzésre. Még a korábban a 6700 méter magas kráterben felszín alá helyezett műszerek is megkerültek, melyeket a 2014-es expedíció során a vastag hóborítás miatt nem lehetett megtalálni. Így a Föld legmagasabb beműszerezett hegyéről, az Ojos del Saladóról immár 4 éves adatsor áll rendelkezésre 2012-től a környezetváltozás és a vízjelenlét vizsgálatához. Az expedíció feladatai idén jócskán kibővültek. Más területek kutatóival együttműködve a terepi munka kiegészült meteorológiai, mikrobiológiai és geofizikai vizsgálatokkal is. 4200, 4500, 5200 és 5800 méteren geoelektromos szondával a felszín alatti jégjelenlétet vizsgálták, 5800 méteren 18 műszer rendszerbe állításával meteorológiai-energetikai állomást üzemeltettek közel két hétig, 3770, 4350, 5800, 5900 és 6500 m magasból, mikroorganizmusok benépesítette vizes élőhelyekről mintegy 40 üledék- és vízmintát gyűjtöttek, 5200, 5300 és 6000 méter magasból 3 szélcsapda 15 hordalékgyűjtőjének anyagát gyűjtötték be, 5200 méterről 3 helyről vettek lumineszcens kormeghatározásra morénamintákat a kutatók. A terepi munkát idén segítette a kedvező – meglepően enyhe – időjárás is, valamint a szinte elenyésző hóborítás, ami a korábbi években sokszor okozott problémát a kutatóknak.
Szélsebességmérő telepítése
Chilei vízellátási gondok, magyar válaszok
A 2012-ben indított magyar kutatási programnak hazánk számára leginkább tudományos presztízsértéke van: a kutatók a Föld egyik legextrémebb területének felszín alatti jégburkát és környezeti átalakulásait elemzik – egyedülállóan sok és sokféle adat alapján, s e „forró” kérdésre pedig erősen figyel a tudományos világ. Helyben viszont rendkívül fontosak a kutatás gyakorlati eredményei az Atacama Régió számára, mely a világ legszárazabb területei közé tartozik, és a növekvő urbanizáció, valamint az értékes ásványkincsek (színes- és nemesfémek, lítium, stb.) kitermelése során számára egyre nagyobb kihívást jelent a vízellátás biztosítása. A kutatási program szervezői ezért kezdeményezték a párbeszédet a sivatagi régió vezetőivel. Chilei nagykövetségünk, valamint a Magyar Nemzeti Kereskedőház chilei irodája segítségével létrejött a találkozón a régiót a legmagasabb szinten Miguel Vargas Correa kormányzó, valamint kabinetje képviselte. A közel 2 órás tárgyaláson a kutatók bemutatták a kutatási programot, annak eddigi eredményeit, és felvázolták a jövőbeni együttműködési lehetőségeket. Chilei oldalról rendkívül aktív érdeklődés övezte a prezentációt, és konkrét egyeztetések kezdődtek a további munka közös folytatására. A tárgyalást további megbeszélés követte a CCIRA régiós pályázati alapkezelő vezetőivel, mely további távlatokat nyitott a kutatómunka folytatásához.
Az expedíciót követően a kutatók Magyarország chilei nagykövetségén is beszámoltak eredményeikről a magyar közösség számára: a találkozóra meglepően sok érdeklődő érkezett, még a frissen indult Startup Chile program résztvevői is megjelentek. A 2014-ben újranyitott nagykövetség falai korántsem voltak ismeretlenek a magyar szakemberek számára, hiszen már a nyitás óta sok segítséget kapott a kutatócsoport a képviselet munkatársaitól. Ezúton is köszönet illeti Deák Miklós nagykövet urat és feleségét, valamint Pólyi Csaba konzul urat a rengeteg támogatásért. Külön köszönet illeti továbbá a kormányzói találkozó megszervezéséért Kerék Viktóriát és Tar Krisztinát a Magyar Nemzeti Kereskedőház részéről.
A kutatók: Heiling Zsolt, Ignéczi Ádám, Dr. Nagy Balázs
Előadás Magyarország santiagoi nagykövetségén
Az expedíció honlapja: atacama.expedicio.eu