1993 óta magyar barlangkutatók rendszeresen felkeresik az Észak olaszországi Canin-plató tömbjében elhelyezkedő Gortani barlangrendszert. A Michele Gortani-barlangot 1965-ben tárták fel trieszti barlangkutatók. A magyar barlangkutatók expedícióikkal 13 éven át folyamatosan tárták fel a további, addig ismeretlen járatokat, hogy a barlang több kilométeres járatrendszerét újabb kilométerekkel gyarapítsák. A barlang ismert hossza a kezdeti 13 km-ről 2006-ig 39 km-re növekedett és ebben jelentős szerepet játszott az általuk feltárt 19 kilométer.
Nézzük a számok tükrében a fenti 13 évet:
- Összesen 27 alkalommal voltak a terepen. Ebből 18-szor egyhetes téli expedíción, 9 alkalommal pedig nyári felszíni tábor keretében kutatták a karsztot további összeköttetések reményében.
- Akcióikban csaknem 200-an vettek részt, és 1150 napot töltöttek a föld alatt.
- A feltárt 19 kilométer barlangjáratban a legnagyobb szintkülönbség meghaladja az 500 métert. Az új részekben 7 darab száz métert meghaladó függőleges akna van, a maga nemében egyedülálló P-200-as kürtővel, amelyet egy tagban, alulról felfelé másztak ki egy általuk kifejlesztett és korszerűsített technika segítségével.
Eközben itthon felnőtt egy új generáció, amely részben a Gortani magashegyi expedícióin nevelkedett. Ez a fejlődés a mai napig meghatározó a hazai és külföldi kutatásokban egyaránt. Az új generáció tovább folytatja a kutatásokat a térségben, elsősorban a SISMA barlang rendszerében hasonló sikerekkel. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy a világ egyik legnagyszerűbb karsztján kutathatunk az olasz kutatók rokonszenvét és segítségét élvezve.